fbpx
Na tak postawione pytanie odpowiedź jest oczywista – TAK.

O jakie jednak zdjęcia chodzi? Przecież są bardzo różne sytuacje gdy można je robić.

To zupełnie coś innego gdy w sklepie robię zdjęcie etykiety aby zapamiętać model i cenę jakiegoś towaru lub robię zdjęcia dokumentów by wysłać je księgowej. Inaczej działam gdy robię zdjęcia osobie, która przyszła do mnie i oczekuje portretu.

Poprawne pytanie brzmi:

Czy każdy zrobi zdjęcie, które spełni oczekiwania i będzie interesujące?

Odpowiedź na to pytanie też jest oczywista – NIE!

Owszem, każdy umie nacisnąć guzik w aparacie, tyle że wykonanie dobrego zdjęcia nie na tym polega.

Z czego więc składa się praca fotografa jakich umiejętności wymaga, co jest mu potrzebne i dlaczego jego usługi tyle kosztują?

 

KAŻDY DZIŚ MA APARAT PRZY SOBIE.

Od kilku lat już prawie każdy z nas nosi w kieszeni dobrej jakości aparat fotograficzny – ja też taki mam. Uważam również, że najlepszym aparatem jest ten, który właśnie mam przy sobie. W dowolnej chwili mogę uwiecznić coś w postaci zdjęcia. Jednak czy mój telefon może konkurować z profesjonalnym sprzętem? W dziedzinie ceny i mobilności z pewnością tak. Czy wszystko mający smartfon jest w stanie dorównać jakością wykonywanych zdjęć? Nadal niestety nie!  Nie ma takiej fizycznej możliwości. To są zwyczajnie inne urządzania do czego innego wymyślone, zaprojektowane i przeznaczone, nie da się ich wprost zastąpić. Dlatego też w większości przypadków różnica w uzyskanych efektach jest ogromna.

Każdy może robić zdjęcia

KAŻDY MOŻE SOBIE KUPIĆ APARAT.

To oczywista prawda i wyłącznie kwestia posiadania odpowiednich środków na koncie.  Często jakoś umyka nam jednak fakt, że kupienie sobie np. skrzypiec nie powoduje, że jesteśmy automatycznie skrzypkiem. Podobnie zresztą jak fryzjerem nie jest ten kto umie wycinać różne rzeczy z papieru. Jeśli już posiadamy sprzęt czyli narzędzie do wykonywania zdjęć musimy się jeszcze nauczyć go używać. Dobór parametrów, wybór obiektywu czy ogniskowej jest związany z efektem jaki chcemy uzyskać na zdjęciu. Swobodne posługiwanie się tymi narzędziami wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy.

 

FOTOGRAFIA JEST FORMĄ SZTUKI.

Nie zawsze tak uważano lecz dziś jest taką samą formą sztuki jak malowanie obrazów czy rzeźbienie. Fotografie są wystawiane w największych galeriach i podziwiane na równi z innymi.  Fotografie mogą pokazać całą gamę emocji, które towarzyszą nam na co dzień. Potrafią opowiadać historię. Czasami jest to historia zamknięta w jednym zdjęciu czasami jest to cykl fotografii. Uchwycenie tego magicznego momentu, który sprawia, że zdjęcie staje się fotografią wymaga z jednej strony talentu, ale z drugiej strony lat doświadczeń.

 

SESJA TO DOPIERO POCZĄTEK PRACY.

Wywołujące zachwyt piękne efekty na finalnych zdjęciach są następstwem godzin spędzonych przed monitorem komputera. Rozwój technologii spowodował, że rola fotografa nie kończy się wraz z ich zarejestrowaniem na karcie pamięci. To również spędzanie często wielu godzin na selekcji i postprodukcji zdjęć, aby odpowiadały naszemu wyobrażeniu i wymaganiom. Inaczej obrabiane są zdjęcia o charakterze reporterskim inaczej zdjęcia portretowe, zawsze jednak konieczne są umiejętności, kosztowny sprzęt i oprogramowanie. Nie jest niczym niezwykłym gdy podstawowy retusz portretu trwa godzinę lub dłużej. Do właściwego wyboru i ułożenia zdjęć w albumie, fotograf wraca wielokrotnie na przestrzeni wielu dni tylko po to, aby opowiadał on jak najlepiej naszą historię.

Obróbka graficzna - Photoshop

 

POWTARZALNOŚĆ EFEKTÓW I JAKOŚĆ.

Na co dzień możemy zobaczyć wielu ludzi, którzy fotografują każdą możliwą uroczystość czy wydarzenie swoimi smartfonami. Otrzymane zdjęcia w większości są poruszone, nieostre, czy niedoświetlone. Bardzo często okazuje się, że z całej „sesji” do pokazywania i chwalenia się znajomym nadaje się jedynie kilka zdjęć. Profesjonalny fotograf jest zazwyczaj przygotowany na wszelkie możliwe warunki, długo zdobywane doświadczenie pozwala mu błyskawicznie reagować i wybrnąć z każdej trudnej sytuacji.

 

 

TO NASZ SPOSÓB ZARABIANIA NA ŻYCIE.

Większość fotografów kocha to co robi i dlatego poświęca temu cały swój czas, zasoby i energię. To właśnie dzięki temu uzyskują wspaniałe efekty. Ogromną radość i satysfakcję sprawia nam moment gdy przekazujemy naszym klientom wspaniale wyglądający wynik naszej pracy. Nie możemy jednak zapominać o tym, że jest to po prostu wykonywany przez nas zawód. Z pieniędzy uzyskanych za zdjęcia utrzymujemy siebie oraz nasze rodziny. Pokrywamy wszystkie koszty związane z naszym działaniem. Cyklicznie musimy wymieniać kosztowny sprzęt, kupować materiały i oprogramowanie, opłacać usługi, szkolić się oraz płacić wszystkie obowiązujące nas opłaty i podatki.

Tagi
Wpisy powiązane

Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *